Budowanie marki – od dawna zastanawiasz się o co chodzi z tym popularnym sloganem? Komu i na co to potrzebne? Dobry produkt obroni się sam. Hmmm… Okazuje się, że niekoniecznie. Jeśli tu jesteś, doczytaj do końca, a dowiesz się, jak cenna jest silna marka Twojej firmy. 

Na początek – co to jest marka? To gwarancja wartości produktu, tej samej, powtarzalnej jakości, zawsze i wszędzie. To nie tylko logo czy znak firmowy. Budowanie marki to tak naprawdę znacznie więcej. 

Aby wykreować silną markę trzeba się naprawdę sporo napracować. To długotrwały proces, obarczony ryzykiem. 

Budowanie silnej marki – a właściwie po co? 

Czy zastanawiałeś się kiedyś jak przebiega proces zakupowy? Dlaczego wybierasz dane produkty, a nie inne, konkurencyjne? Czy robiąc zakupy analizujesz je dokładnie? Otóż nie! W większości przypadków decyzję o zakupie podejmujemy pod wpływem emocji, impulsu, skojarzeń. Bardzo często nie jest to racjonalna decyzja. Dobrze wykreowana marka ma na celu sprawienie, by w momencie decyzyjnym konsument wybrał Twój produkt. By w jego głowie był ten jeden “właściwy” produkt, który jest “lepszy” od konkurencji. I choć racjonalnie patrząc może być tak, że inne produkty są tańsze lub porównywalne jakościowo, to Twój produkt zostanie zdjęty ze sklepowej półki. 

Jak to zrobić, czyli jak wykreować silną markę? 

Aby zaistnieć na rynku musisz się na nim wyróżniać, a Twoje produkty lub usługi muszą gwarantować obiecywane wartości. Ale to nie wszystko.

1. Grupa docelowa 

Musisz wiedzieć, że tworzysz produkt lub usługę dla konkretnego targetu. Nie możesz próbować sprzedawać go ze strategią “dla każdego”. Jak to mówią – jak coś jest dla każdego, to jest do niczego. Dlatego dobrze się zastanów wybierając swoich konsumentów. W tym przypadku można nawet powiedzieć, że czasem “mniej znaczy więcej”. Duża grupa docelowa nie zawsze oznacza duże zyski, a często utrudnia prowadzenie spójnej strategii marketingowej. Dlatego przemyśl to dokładnie.

Źle dobrana grupa docelowa może oznaczać spore problemy. Przykład? Hotel w miasteczku uzdrowiskowym. Posiada bogate zaplecze SPA, świetnie wyposażone gabinety. Oferta skierowana do Seniorów. Przecież schorowani. Przyjadą! Fakt, przyjechali, ale Seniorzy posiadający niewielkie dochody nie korzystali z zabiegów SPA. Zyski pojawiły się, gdy kampanię skierowano do “młodego Seniora”, często jeszcze aktywnego zawodowo. Gości stać było na droższe zabiegi, a firma zaczęła zarabiać. 

2. Poznaj konkurencję

Aby skutecznie wypromować markę przyjrzyj się konkurencji. Sprawdź do której grupy docelowej kierują swój przekaz. Może okaże się, że którąś grupę lub niszę pominęli? To szansa dla Ciebie! Masz szansę wykorzystać nieuwagę konkurencji!

To w jaki sposób przyjdzie Ci promować firmę na rynku w dużej mierze zależy także od tego co chcesz sprzedawać. A dokładniej, czy przyjdzie Ci działać na rynku homo-, czy heterogenicznym. Jeśli jesteś producentem np. jogurtów, to oferujesz produkt, który tylko pozornie różni się od konkurencji. Zwykle różnica to opakowanie lub wartość dodana. Działasz wtedy na rynku homogenicznym. Jeśli jednak chcesz sprzedawać np. perfumy, gdzie produkt znacznie różni się od konkurencji, będziesz działać na rynku heterogenicznym. 

Okazuje się, że znacznie trudniej wypromować markę na rynku homogenicznym. Potrzeba sporej kreatywności działu marketingu, aby stworzyć intrygującą markę produktu. Pamiętaj jednak, że jeśli nie uda Ci się wyróżnić na rynku, nie możesz liczyć na zyski. 

3. Moda i trendy

To trochę taka pułapka. Musisz uważać, aby twój produkt nie stał w opozycji do najnowszych trendów. Jeśli bowiem je zignorujesz, możesz bardzo wiele stracić. Ostatnio bardzo modna jest ekologia, dbanie o środowisko naturalne, spożywanie produktów organiczych i eko, stosowanie kosmetyków nie zawierających sztucznych składników, nie testowanych na zwierzętach itp. Chcesz się utrzymać na rynku? Musisz być eko!  

Czy silna marka jest potrzebna mojej firmie? 

Jesteś tu nie bez powodu. Na pewno zastanawiasz się, czy Twojej firmie potrzebny jest branding i budowanie marki. Odpowiedź na to pytanie nie jest do końca jednoznaczna. Zdarza się tak, że aby zaistnieć na rynku, wystarczy wysoka, powtarzalna jakość oferowanych produktów, właściwe nastawienie do klienta oraz czas. Takie marki obserwujemy głównie na rynku lokalnym. Dobra jakość produktu lub usługi sprawia, że klienci polecają naszą firmę, zyskujemy nowych konsumentów, i silną markę. Jeśli jednak chcemy wykreować markę na większym rynku, zazwyczaj nie obejdzie się bez odpowiednich działań marketingowych. 

Zdaj się na profesjonalistów

Jak się okazuje budowanie silnej marki nie jest proste. To długotrwały proces, który może nie przynieść oczekiwanych rezultatów, jeśli nasze założenia będą błędne. Źle dobrana grupa docelowa, czy źle oceniona konkurencja, to jedne z najczęstszych błędów. Należy jednak pamiętać, że na kreowanie marki mają wpływ również czynniki zewnętrzne, które nie zawsze jesteśmy w stanie przewidzieć. Może okazać się, że zmieniła się sytuacja w stosunku do firm konkurencyjnych, lub nasz potencjalny klient zmienił swoje preferencje. Dlatego budowanie silnej marki to trudny i długotrwały proces, wymagający odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Nie wystarczy plan, i jego realizacja. Potrzebna jest ciągła kontrola sytuacji rynkowej, konkurencji i szybkie reagowanie na wszelkie zmiany. Jeśli jednak uda nam się stworzyć silną markę, możemy liczyć na to, że to właśnie Twój produkt lub usługę wybierze klient.