Czym grozi pozycjonowanie stron niezgodne z regulaminem Google? White Hat SEO i Black Hat SEO

Prowadzisz biznes i posiadasz stronę www. Marzysz o szybkim rozwoju firmy. Szukasz agencji reklamowej, która pomoże Ci zdobyć jak największą liczbę odsłon Twojej witryny, a tym samym wbić się do pierwszej dziesiątki rankingu wyszukiwarki Google. Na rynku znajdziesz wiele agencji obiecujących szybkie efekty i duże zyski.  Musisz jednak wiedzieć, że szybkie efekty nie zawsze są dobre dla Twojego biznesu. Ważne, aby stosować się do reguł White Hat SEO w działaniach związanych z pozycjonowaniem. Dlaczego? O tym przeczytasz w tym artykule.

Ranking wyników Google – co to jest?

Ranking wyników Google to inaczej lista stron która wyświetla się w wyszukiwarce po wpisaniu danego zapytania lub słów kluczowych. Aby czerpać jak największe korzyści z możliwości internetu należy zrobić wszystko, aby dana witryna znalazła się możliwie najwyżej w wynikach wyszukiwania. Każdy, kto prowadzi biznes online marzy, by jego strona znalazła się w pierwszej dziesiątce wyświetlonych stron. O tym, jak wysoko Twoja strona znajdzie się w rankingu Google, decyduje umiejętne pozycjonowanie strony www.

Pozycjonowanie – jak to się robi?

Pozycjonowanie to taka optymalizacja strony www, której celem jest podniesienie pozycji witryny w wynikach wyszukiwania dla konkretnego zapytania, słów kluczowych. Google stara się, aby wyszukiwarka jak najlepiej służyła jej użytkownikom, dlatego docenia te witryny, które mają konkretną wartość dla osób, które szukają czegoś w sieci. To, jak wysoko dana witryna znajdzie się w rankingu zależy od “robotów” Google, które stosując konkretny algorytm, skanują zawartość stron i nadają im wartość. To od nich zależy pozycja witryn w rankingu.

Jednym z najskuteczniejszych sposobów pozycjonowania witryn w sieci jest SEO. Dzięki odpowiednim działaniom firm zajmujących się pozycjonowaniem witryn możesz liczyć na to, że Twoja strona zacznie pojawiać się coraz wyżej w indeksie Google. Musisz jednak uważać – nie wszystkie firmy działają zgodnie z wytycznymi wyszukiwarek. Obiecują szybkie efekty, które rzeczywiście się pojawią. Będą jednak krótkotrwałe, a Twoja strona zostanie narażona na całkowite usunięcie z wyników wyszukiwania za łamanie zasad pozycjonowania, czyli stosowanie praktyk Black Hat SEO.

Czym się różni Black Hat od White Hat SEO?

White Hat SEO to metody pozycjonowania stron zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Podstawą działań White Hat SEO jest budowanie strony zawierającej wartościowe treści, oraz ciągła jej aktualizacja. Strona musi być przyjazna dla użytkownika. Wyklucza to stosowanie metod spamerskich, a nacisk położony jest na to, by zainteresować internautę treścią zamieszczoną na stronie. Dzięki temu internauta będzie polecał stronę i pozytywnie ją opiniował, co w prostej linii prowadzi do wysokiej pozycji w rankingu. Co istotne – efekty takiego pozycjonowania będą długotrwałe.

Reasumując – etyczne metody pozycjonowania stron www to:

 • Optymalizacja techniczna strony, gdzie sprawdza się jej użyteczność czy szybkość ładowania,
 • Optymalizacja treści, czyli upewnienie się, że zawartość strony jest wartościowa dla internauty,
 • Unikanie elementów Flash,
 • Ograniczenie kodu JavaScript,
 • Optymalizacja struktury i linków URL;

Jak łatwo się domyślić Black Hat SEO to działania zakazane i nieakceptowane przez regulamin wyszukiwarek podczas pozycjonowania witryn w sieci. Jakie to działania? Tak naprawdę nieetycznych metod pozycjonowania stron jest bardzo dużo. Typowe dla Black Hat SEO jest ukrywanie linków i słów kluczowych, które będąc w kolorze witryny są niezauważalne dla użytkowników, a generują ruch na stronie. Innym sposobem na podniesienie pozycji w rankingu jest korzystanie z setek linków pochodzących z bezwartościowych stron.

Popularną metodą Black Hat SEO jest cloaking. Polega on na tym, że przedstawia się inną treść robotom Google lub innej wyszukiwarki, a inną internautom. Podobną praktyką jest stosowanie słów kluczowych, które nie są zgodne z zawartością strony, a służą jedynie osiągnięciu jak największej liczby odsłon. Jeszcze innym sposobem na zwiększenie ruchu na stronie www jest spamowanie, czy automatyczne przekierowania, które przenoszą internautę na inne strony nie pytając o zgodę.

Podsumowując – nieetyczne działania określane mianem Black Hat SEO to:

 • Cloaking,
 • Ukrywanie linków i słów kluczowych,
 • Powielanie tych samych treści na podstronach,
 • Zamieszczanie treści zabronionych przez prawo,
 • Kopiowanie tekstu z innych stron,
 • Przeładowanie treści słowami kluczowymi – treści muszą być tworzone dla ludzi, a nie dla robotów Google;

Jak się okazuje możliwości jest wiele. Black Hat SEO obiecuje szybkie efekty. Czy jednak warto?

Stosowanie Black Hat SEO – konsekwencje

Pozycjonowanie witryn niezgodne z regulaminem może grozić poważnymi konsekwencjami. Wśród najbardziej dotkliwych kar jest wykluczenie witryny z indeksu wyszukiwania. Teoretycznie usunięcie bana, bo tak nazywa się usunięcie witryny z rankingu, można cofnąć. Niestety jest to czasochłonne i dość skomplikowane. Należy usunąć powód, dla którego otrzymaliśmy karę, a następnie złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy i przywrócenie strony do indeksu. Inna, nieco łagodniejsza forma kary, to założenie filtru, które skutkuje obniżeniem pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Metody Black Hat SEO obiecują szybkie efekty, ale są one ryzykowne i krótkotrwałe. Dlaczego więc firmy decydują się na stosowanie takich praktyk? Okazuje się, że wynika to głównie z niewiedzy. Właściciele firm zlecają pozycjonowanie agencjom reklamowym, które obiecują szybkie rezultaty. Skuszeni wizją szybkiego efektu często nie zdają sobie sprawy z zagrożeń. Dlatego wybierając firmę, która ma zająć się działaniami SEO dla Twojej witryny upewnij się, że stosowane przez nią praktyki są zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. White Hat SEO zajmuje więcej czasu, poświęconego na pozycjonowanie, ale efekt tych działań jest znacznie trwalszy.