Mobile First Indexing to największa od lat zmiana w budowania rankingu Google. Dotyczyć będzie głównie administratorów stron internetowych, ale nie tylko. Wprowadzane zmiany budzą emocje również wśród marketingowców oraz specjalistów SEO. Czy słusznie?

Co to jest Mobile First Indexing?

W ogromnym uproszczeniu to, jak sama nazwa wskazuje, katalogowanie mobilnych stron www w pierwszej kolejności. O co chodzi? Na początek wyjaśnijmy, że to jak wysoko w rankingu Google znajduje się dana witryna, uzależnione jest od tego, jak programy indeksujące ją zakatalogują. To, czy zajmie ona wysoką pozycję zależy głównie od jej zawartości, którą algorytmy “odczytują” skanując kod strony.

Po wprowadzeniu Mobile First Indexing programy, które zbierają informacje o stronach www, nadal będą je katalogować, zarówno te w wersji na komputery, jak i te mobilne. Różnica będzie polegać na tym, że po wprowadzeniu MFI, indeksowanie i ocenianie wartości strony będzie się odbywać przede wszystkim  poprzez zawartość strony mobilnej, a nie desktopowej, jak to było dotychczas.

Skąd te zmiany?

Ruch internetowy przez lata odbywał się głównie poprzez urządzenia stacjonarne, czyli komputery. Rozwój nowych technologii sprawił, że internet stał się dostępny również z urządzeń mobilnych, jak smartfony czy tablety. Tendencja do korzystania z wyszukiwarki Google z urządzeń mobilnych widoczna była już od dawna. Jednak w 2016 roku  okazało się, że użytkowników mobilnych jest więcej, niż tych korzystających z internetu stacjonarnie.

Google stara się dostosować do oczekiwań swoich użytkowników, stąd MFI, które ma skłonić właścicieli witryn do tworzenia jak najlepszych wersji mobilnych stron www.

Wydawać by się mogło, że w sieci nie ma już witryn, które nie działają, lub źle działają na urządzeniach mobilnych. Jak się jednak okazuje – nic bardziej mylnego!

Wśród najczęstszych błędów znajdziemy:

 • Zbyt wolne ładowanie się strony www,
 • Używanie przestarzałych kodów JavaScript,
 • Nie responsywny design,
 • Za duże pop-up’y, czyli okienka blokujące ważne treści lub zajmujące zbyt dużą część ekranu, zmniejszając przejrzystość strony,
 • Grafiki w zbyt małej rozdzielczości,
 • Mała, źle dobrana czcionka;

Jeśli algorytmy skanujące witrynę zanotują zbyt duże rozbieżności pomiędzy desktopową wersją strony, a jej mobilnym odpowiednikiem, skatalogują i ocenią TYLKO mobilną wersję witryny i na jej podstawie przypiszą wartość całości. Dlatego tak ważne jest, aby mobilna wersja strony była na najwyższym poziomie. Nawet najlepsze SEM i SEO dostępne tylko w wersji desktopowej witryny, nie zagwarantują już wysokiej pozycji w rankingu Google.

Jak się przygotować?

Po wejściu Mobile First Indexing faworyzowane będą mobilne wersje witryn www. By utrzymać wysoką pozycję w rankingu Google konieczne są zmiany. Jakie?

 1. Najważniejsze i może banalne… Sprawdź czy Twoja strona www posiada mobilną wersję, czy sprawnie działa na smartfonie i tablecie. Czy jest responsywna i przejrzysta.
 2. Po drugie, równie ważne, upewnij się, że Twoja witryna jest dostępna dla googlebot’a. Sprawdź plik robots.txt by mieć pewność, że w żadnym miejscu nie ma wpisu blokującego indeksowanie.
 3. Ustal, czy wszystkie podstrony wyświetlają tą samą zawartość, zarówno w wersji na desktop, jak i mobilnej. Jeśli tak, to wszystko w porządku. Jeśli nie – niezwłocznie to popraw!
 4. Oceń nawigacje wewnętrzną strony mobilnej, aby mieć pewność, że jest z niej dostęp do wszystkich podstron.
 5. Wracamy do pop-up’ów – wspomnianych już wcześniej okienek, które nader często blokują znaczną ilość ekranu, a tym samym ważne treści na Twojej stronie. Bardzo często nie jest też jasne, jak je wyłączyć. Upewnij się, że okienka są niewielkie i posiadają czytelną opcję wyłączania.
 6. Koniecznie sprawdź, czy mobilna wersja witryny ładuje się szybko i sprawnie.
 7. Sprawdź rozdzielczość grafik oraz czytelność tekstu, w tym rodzaj i wielkość czcionki.

Pamiętaj, że jeśli nie posiadasz mobilnej wersji swojej strony www, roboty indeksujące nadal będą ją katalogować. Musisz jednak wiedzieć, że najprawdopodobniej pozycja Twojej witryny w rankingu Google zacznie spadać.  

Kiedy Mobile First Indexing wejdzie w życie?

Spokojnie, masz jeszcze czas. Prace nad Mobile First Iindexing trwają już co prawda od jesieni 2016 roku. Okazuje się, że testowanie nowego systemu potrwa dłużej niż zakładano. Nowy algorytm miał wejść w życie już w 2017 roku. Teraz mówi się, że ostatecznie Mobile First Indexing zacznie funkcjonować pod koniec tego roku. To zatem ostatni moment na to, by dostosować swoją witrynę do nowych zasad indeksowania.