Co to jest SEM i SEO i czy jest to potrzebne w Twojej firmie?

Jesteś przedsiębiorcą, sprzedajesz produkty bądź usługi, zależy Ci na większych zyskach, silnej marce… Nie wiesz jak trafić ze swoją ofertą do potencjalnego klienta? Zadbaj o SEM i SEO. Nie wiesz co to jest? W dzisiejszych czasach MUSISZ!

Dlaczego SEM i SEO są tak ważne dla współczesnego przedsiębiorcy? To proste! Oba pojęcia związane są z marketingiem prowadzonym w internecie. Chcesz, aby Twoja oferta trafiła do właściwych osób? Jasne, że chcesz! Nie wystarczy “jakaś” strona www, a na niej Twoje produkty. Większość Twoich potencjalnych klientów rozpoczyna poszukiwanie produktów, bądź usług właśnie w sieci. Zadbaj o to, aby w gąszczu konkurencji odnaleźli właśnie Twoją ofertę! W tym właśnie pomoże Ci SEM.

SEM i SEO – czym to się różni?

SEM i SEO to obecnie dwie najpopularniejsze zagadnienia związane z marketingiem w internecie, a konkretnie w wyszukiwarce internetowej. Wiele osób uważa, że oba pojęcia można stosować zamiennie, że dotyczą tego samego. Nic bardziej mylnego.

SEM, czyli Search Engine Marketing, to wszelkie działania marketingowe mające na celu poprawę widoczności witryny w Google. Wśród tych działań znajdziemy przede wszystkim płatną reklamę, czyli kampanie linków sponsorowanych AdWords, a także pozycjonowanie i optymalizację strony www.

SEO, czyli Search Engine Optimization, to tak naprawdę element SEM. Jest to węższe pojęcie, które nie obejmuje pozyskiwania płatnego ruchu z wyszukiwarek, a jedynie poprawę widoczności strony w wynikach organicznych. Działania SEO polegają głównie na optymalizacji treści oraz optymalizacji kodu i struktury witryny internetowej.

Dla uproszczenia:

SEM = SEO + PPC

PPC to skrót od Pay Per Click, czyli płatna reklama, gdzie płacimy za każde kliknięcie w link sponsorowany, który kieruje potencjalnego klienta do naszej witryny (np. reklama w Google AdWords).

Jak to działa?

Potencjalny klient dzisiejszych czasów nie tylko wspomaga się internetem poszukując danego produktu. Internet to zazwyczaj podstawowe źródło informacji w procesie poszukiwania “idealnego” produktu. Zazwyczaj poszukiwania zaczyna się właśnie od wpisania w wyszukiwarkę słów lub fraz, które najlepiej obrazują lub opisują to, czego potrzebujemy. Po wpisaniu zapytania wyszukiwarka “wyrzuca” adresy witryn, które według niej najlepiej odpowiadają poszukiwanej rzeczy. W pierwszej kolejności zobaczymy linki sponsorowane, czyli płatną reklamę AdWords. Poniżej pokażą się witryny, które wyszukiwarka wybrała jako równie trafnie opisujące to, czego szukamy, ale nie jest to już sponsorowana reklama, a efekt SEO właśnie.

I chociaż pojawiają się na rynku agencje specjalizujące się tylko w kampaniach AdWords lub tylko w SEO, to najbardziej opłacalne jest połączenie obu technik.

Co zyskujemy stosując SEO i reklamę w AdWords?

Połączenie sił AdWords i SEO pozwala zobaczyć szybkie oraz długotrwałe efekty. Uruchamiając kampanię linków sponsorowanych zapewniamy sobie natychmiastową widoczność strony w wynikach wyszukiwarki. Ruch na naszej stronie wzrasta dzięki wykupionej reklamie i płatnych linkach. Jeśli jednak odwiedzający uznają naszą ofertę za nieodpowiadającą swoim potrzebom, sama reklama nic nie da. Jest wiele czynników, które wpływają na skuteczność kampanii AdWords o których napiszemy w osobnym artykule.

Równolegle  warto popracować nad wynikami organicznymi, czyli SEO. Dzięki temu gwarantujemy sobie wysoką pozycję naszej witryny w wyszukiwarce.

Pracując nad SEO zyskujemy również z innego powodu. Klienci nie zawsze ufają linkom sponsorowanym i szukają ofert w wynikach organicznych. Skuteczne SEO to przede wszystkim dobrej jakości teksty na stronie. Te zawierające błędy, bezwartościową treść, skopiowany tekst z innych portali, będą traktowane przez wyszukiwarkę jako “spam”, a strona uzyska fatalną pozycję w wynikach organicznych. Działania SEO mogą być darmowe jeśli teksty stworzymy sami. Jeśli jednak nie potrafimy sami napisać wartościowych treści, warto zlecić to profesjonaliście. Oczywiście same treści na stronie to nie jedyny element SEO – jest ich o wiele więcej a cały proces optymalizacji jest skomplikowany i czasochłonny.

Na co się zatem zdecydować? AdWords to płatna reklama gwarantująca szybkie efekty, jednak musimy posiadać odpowiedni budżet, by w nią zainwestować oraz zarządzać całą kampanią. Na efekty SEO będziemy musieli trochę poczekać. Pojawią się po kilku tygodniach lub nawet miesiącach. Jednak efekty SEO są długotrwałe. Idealnym rozwiązaniem byłoby stosowanie obu technik równocześnie w celu pozyskania nowego klienta i wzmocnienia pozycji naszej marki. Wysoka pozycja linku sponsorowanego oraz wysoka pozycja wyniku organicznego to podwójna szansa na to, by potencjalny klient nie przeoczył Twojej oferty.