Obecnie jedną z najskuteczniejszych form reklamy, jest reklama w social media. Jednak coraz mniejsze zasięgi organiczne Facebook’a, stwarzają problem dla przedsiębiorców, którzy chcąc dotrzeć ze swoim przekazem do większej liczby osób, są zmuszeni płacić za reklamę. Choć sytuacja ciągle się zmienia, to istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, aby zwiększyć zasięgi organiczne. Sprawdź, czy stosujesz je, tworząc firmowe posty na fanpage swojej firmy.

1. Transmisje na żywo

Jeden z najskuteczniejszych obecnie sposobów na zwiększenie darmowych zasięgów na Facebook’u. Okazuje się bowiem, że niebieski portal mocno promuje transmisje na żywo, wyświetlając je wszystkim lubiącym dany fanpage jako ważne, oraz informując użytkowników, poprzez powiadomienia o tym, że prowadzimy transmisje. Dodatkowo użytkownicy ochoczo reagują na takie posty, co jeszcze możemy w łatwy sposób podkręcić zadając pytania, prosząc o opinie w komentarzach, o zadawanie nam pytań. Każde wciśnięcie klawisza pod naszą transmisją to reakcja, a te również są “nagradzane” większymi zasięgami. Warto zatem wykorzystać te zależności, tym bardziej że jest to funkcja wciąż na tyle “nowa”, że jeszcze cieszy się sporym zainteresowaniem użytkowników Facebook’a.

2. Posty ze zdjęciem + reakcje

Nie od dziś wiadomo, że Facebook inaczej traktuje posty pisane, a inaczej te ze zdjęciami. Post z grafiką z miejsca zyskuje większe zasięgi organiczne. Dodatkowo ciekawe zdjęcie lub grafika budzą zdecydowanie większe zainteresowanie użytkowników. Każda reakcja Twoich fanów sprawia, że zasięg rośnie. Zachęć swoich fanów do reakcji na Twoje posty! Nałóż na grafikę Facebook’owe reakcje i zachęć użytkowników do głosowania i komentowania. Zapytaj swoich fanów o zdanie, pozwól im zadecydować o czymś, co dotyczy działalności firmy, niech poczują, że liczysz się z ich zdaniem. Zachęci ich to do klikania i zwiększy Twoje zasięgi. Przykład? Jeśli prowadzisz restaurację, wrzuć dwa dania na grafikę i zapytaj, które dodać do stałej oferty. Nie tylko poznasz preferencje swoich gości, ale dotrzesz ze swoją reklamą do większej liczby osób zupełnie za darmo.

3. Posty video

Podobnie jak grafiki i zdjęcia, video w postach generuje spore zasięgi. Nie wiesz co nagrywać? To wcale nie muszą być profesjonalne filmy. Wystarczy smartphone i dobry pomysł. Nagraj krótką relację z “życia Twojej firmy”. Coś, co dla Ciebie jest tylko nudnym wycinkiem dnia, może być niezwykle interesujące dla twoich fanów. Prowadzisz hotel? Wrzuć krótki filmik z przygotowań do powitania nowych gości, pokaż biurko w recepcji, przedstaw Panie z kuchni… Tak naprawdę ogranicza Cię tylko Twoja wyobraźnia. Nie potrafisz? Źle czujesz się filmując takie sceny? Zrób kilka zdjęć i utwórz pokaz slajdów! Wykorzystaj popularne gif’y. A potem spokojnie czekaj na reakcję swoich fanów i ciesz się darmową reklamą.

4. Wydarzenia

Kolejny sposób na dotarcie do większej grupy osób i to spoza listy swoich fanów to tworzenie “wydarzeń’. Mogą się one przyczynić do naprawdę sporych zasięgów, gdyż Facebook informuje użytkowników o tym, że ich znajomi planują wziąć udział w jakimś wydarzeniu. Tym samym docieramy do nowych osób bez żadnego nakładu finansowego. Jak tworzyć takie wydarzenia? Tak naprawdę może to być cokolwiek. Dla przykładu “schudnę do lata 2018”, “przebiegnę 1000 km w tym roku” lub “odwiedzę 15 krajów przed trzydziestką”. Im ciekawsze wydarzenie, tym większe zainteresowanie i naprawde spore zasięgi! I to sięgające poza listę naszych fanów!

5. Wydarzenia z życia firmy

To zupełnie inny rodzaj “wydarzeń”. Zwróciłeś uwagę, że facebook zawsze informuje Cię, że ktoś z Twoich znajomych się zaręczył, wprowadził do nowego domu, lub powitał nowego członka w rodzinie? To dlatego, że niebieski portal uznaje, że wśród gąszczu seflie i innych “nieważnych” postów te treści są istotne i nie możesz ich przegapić. Dlatego pokazuje je na samej górze Twojej tablicy. Wykorzystaj to! Twórz ważne wydarzenia z życia Twojej firmy. Jak? Otwarłeś nowy punkt w ramach swojej działalności? Oznacz to jako wydarzenie! Twoje biuro zmieniło adres? Poinformuj o tym! Będziesz mieć pewność, że informacja dotrze do Twoich fanów, a przy okazji zyskasz na darmowej reklamie na dużą skalę.

6. Emoji w postach

Okazuje się, że posty zawierające emoji cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, niż te zawierające sam tekst pisany. Dlaczego? Przyciągają wzrok swoimi kolorami, są ciekawe, zachęcają do kliknięcia w post, generując reakcje. Pamiętaj jednak, że musisz zachować pewien umiar. Post musi być przede wszystkim czytelny. Nie możesz tworzyć rebusów, których nikt nie zrozumie. Nie zastępuj słów emoji, a raczej umieszczaj je obok wyrazów, które obrazują. Przyciągniesz uwagę użytkowników facebooka. Jeśli klikną w post, dodadzą “lajka” lub komentarz, Twoje zasięgi poszybują w górę.

7. Posty a urządzenia mobilne

Czy wiesz, że udowodniono, iż ponad połowa użytkowników Facebooka korzysta z niego wyłącznie za pośrednictwem urządzeń mobilnych? Zastanawiasz się, dlaczego jest to dla Ciebie istotna informacja? Otóż i tę zależność warto wykorzystać. Wrzucając nowy post, dostosuj go do urządzeń mobilnych. Upewnij się, że będzie on dobrze widoczny na ekranie smartphone’a. Stosuj grafiki w formacie 3:2, zajmującą więcej miejsca na ekranie telefonu. Dzięki temu szanse na to, że ktoś przegapi Twój post znacznie maleją! Jeśli post będzie dobrze widoczny i ciekawy, możesz liczyć na liczne reakcje, a to pociąga za sobą wyższe zasięgi zupełnie za darmo!

8. Chwilowe trendy

Na pewno widziałeś na Facebook’u grafiki, które pokazują tylko część obrazka i kawałek tekstu. Jednak jest on na tyle intrygujący, że po prostu MUSISZ zobaczyć całość. Klikasz w post i… generujesz komuś większe zasięgi! Wykorzystaj to na swoim firmowym funpage’u! Co chwile pojawiają się nowe trendy na facebook, które warto zastosować również u siebie. Czasem zupełnie banalne i śmieszne, ale one naprawdę mogą przynieść spory zasięg Twoim postom! Real time marketing na pewno jest świetnym sposobem na zwiększenie zasięgów na Facebooku.

9. “Wyświetlaj najpierw”

To ważna funkcja, która idzie o krok dalej niż tradycyjne “lubię to”. Zaznaczenie funkcji “wyświetlaj najpierw” gwarantuje, że nasze treści będą się wyświetlać czytelnikom, nawet jeśli Facebook utnie zasięg naszego fanpage. Zachęcaj co jakiś czas swoich fanów do zaznaczenia tej opcji, zyskując tym samym pewność, że nie umkną im żadne istotne treści.

10. Algorytm Edge Rank

Tak naprawdę, aby zmaksymalizować zasięgi organiczne staraj się stosować powyższe punkty równocześnie. Dodając grafikę i tekst pamiętaj o emoji, pytaj o opinię, angażuj użytkowników. Dlaczego to istotne? Otóż za to, co wyświetla nam Facebook, odpowiada algorytm Edge Rank, który ocenia posty i decyduje, które są ważne, a które nie, dla poszczególnych użytkowników. Jak to działa? Algorytm rozróżnia takie współczynniki jak Affinity, czyli powiązania. Ten współczynnik sprawdza, jak mocno jesteśmy przywiązani do danego funpage’a, jak często zaglądamy na niego, jak często klikamy w posty. Kolejny współczynnik to Weight, czyli waga postu. Tutaj liczy się rodzaj treści, czyli czy jest to tekst, obraz czy może video, oraz reakcje na daną treść. Współczynnik sprawdzi ilość lajków, komentarzy i udostępnień. Ostatni współczynnik to Time Decay, czyli odstęp czasu. Im więcej czasu upłynęło od publikacji, tym mniejsza szansa, że użytkownicy go zobaczą. Aby uzyskać jak największe zasięgi, musimy tworzyć posty tak, aby spełniały jak najwięcej kryteriów, które dla algorytmu są “ważne”. Jeśli algorytm oceni nasz post jako “ważny” wyświetli go większej liczbie osób. Pamiętaj o tym!